Mini dom. Co to w ogóle jest?

Mini dom dla każdego może oznaczać coś zupełnie odmiennego. Jedni nazwą tak mieszkanie o powierzchni 100m2, inni 30m2. Można więc uznać "mały" za bardzo względny parametr. Żeby jednak zawęzić pole rozważań, warto spojrzeć na naszych bardzo dalekich sąsiadów. W bogatej amerykańskiej tradycji budowy małych domów, za tiny house uznaje się obiekt o powierzchni nie większej niż 400 stóp kwadratowych, czyli około 37m2.


Jest to pomysł nadal mało popularny w naszym kraju. Co prawda widać tendencję kupowania mniejszych mieszkań i odejście od budowy ogromnych wielopokoleniowych domów, ale do skali mini wciąż  tu daleko.

Z czym wiąże się budowa i mieszkanie w mini domu?

W praniu dopiero się okaże, ale z logiki wynika, że zawsze są i wady, i zalety. Zanim podjęliśmy decyzję o budowie, rozważaliśmy, co da nam mały dom. Oto wynik tych rozmyślań.


Zalety

➕ Niewielki koszt budowy

Mniej metrów to mniej materiałów budowlanych i godzin pracy budowlańców. Nie oszukujmy się jednak - to nadal nie jest mała kwota. Nie zbudujemy i nie wykończymy takiego domu za 30 tys. zł, ale też nie będzie to suma na kredyt do końca życia, który będzie nam spędzał sen z powiek. Trzeba wziąć też pod uwagę, że koszty wszelkich formalności, jak akty notarialne, mapy, a także wykonanie przyłączy mediów, kosztują tyle samo w przypadku małego i dużego domu.

➕ Wyższy standard wykończenia

Jeśli mamy trochę większy budżet, możemy pozwolić sobie na elewację z cegły, drewna, czy dekoracyjnych płyt. Mniejszy metraż to w efekcie niższy ogólny koszt takiej inwestycji niż w przypadku budynku o większych gabarytach.

➕ Większe możliwości wyboru działki

Szukając miejsca pod budowę mini domu mamy większy wybór. Jest wiele pięknych, dogodnych lokalizacji, gdzie budynek dużych rozmiarów zwyczajnie się nie zmieści lub zabierze miejsce na wymarzony ogród.

➕ Tańszy od kawalerki

Obecnie ceny mieszkań bardzo poszły w górę. Nawet w mniejszych miejscowościach kupno kawalerki lub M2 to bardzo duży koszt. Budowa mini domu może być  tańszą alternatywą. Przewaga cenowa nie jest jednak pewnikiem. Wszystko zależy od ceny ziemi, poziomu wykończenia oraz kosztów dodatkowych jak np. przyłącze wody kłopotliwe w danej lokalizacji.

➕ Brak sąsiadów

Dom może i ciasny, ale własny. To nie tylko brak uciążliwości ze strony bardziej problematychnych sąsiadów, ale też finansowy komfort psychiczny. Nie zapłacimy za remont czyjejś łazienki, gdy pęknie nam rura. 

➕ Możliwość powiększenia

Jeżeli stwierdzimy, że mały dom jednak nie jest dla nas lub znacząco powiększy nam się rodzina, możemy rozbudować. Zbyt duży dom zmniejszyć trudno.

➕ Mniej sprzątania = więcej czasu

Więcej o oszczędności czasu w mini domu znajdziesz tutaj.

➕ Dbamy o środowisko

  • Mniej materiałów budowlanych to mniej zanieczyszczeń i odpadów przy ich produkcji
  • Mniej odpadów oraz zużytej wody i energii elektrycznej w czasie budowy.
  • Mniej powierzchni do ogrzania i oświetlenia.
  • Mniej odpadów po ewentualnym wyburzenia budynku.

➕ Niższe koszty utrzymania niż w przypadku dużego domu

Dla ogrzania i oświetlenia takiej kubatury potrzeba zdecydowanie mniej energii. Również koszty remontów będą niższe.

➕ Zacieśnianie więzi rodzinnych

W mini domu nie ma szans na to, że każdy zamknie się w swoim pokoju. Mała przestrzeń determinuje wspólne spędzanie czasu i wymusza szybkie rozwiązywanie problemów.

Wady

➖ Mało miejsca do przechowywania

Mieszkając w małym domu trzeba znacząco ograniczyć ilość posiadanych przedmiotów oraz ich rozmiary. O moich zmaganiach z tym problemem można przeczytać tutaj. Zachęcam też do zerkniecia na post o książce "Magia sprzątania".

➖ Niektóre pasje wymagają więcej przestrzeni

Wystarczy wziąć pod uwagę grę na fortepianie, czy jak w naszym przypadku składanie własnego roweru. O ile w przypadku fortepianu nie obejdzie się bez powiekszenia powierzchni uzytkowej mieszkania, to niektóre hobby można przenieść do części gospodarczej poza domem.

➖ Konieczność posiadania osobnej skrytki gospodarczej

Niestety w wielu przypadkach nie obejdzie się bez narzędziownia, rowerowni, czy wiaty na taczkę i kosiarkę.

➖ Utrzymanie kosztuje więcej niż w przypadku mieszkania

➖ Mniej prywatności

➖ Meble na wymiar

Może okazać się, że dla pełnego wykorzystania posiadanej przestrzeni, trzeba zainwestować czas i pieniądze w niestandardowe meble wykonane na specjalne zamówienie.

➖ Ograniczony wybór sposobu ogrzewania

O ile w przypadku pieca gazowego, czy ogrzewania elektrycznego nie ma problemu, to przy tradycyjnym kominku zaczynają się schody. Nie ma wystarczająco miejsca na przechowywanie opału wewnątrz. Posiadanie pieca np. na ekogroszek jest niewykonalne i zupełnie bazcelowe.

➖ Brak rabatów i problem z wykonawcą

Duża budowa, to spore zamówienia materiałów budowlanych, a co za tym idzie szansa na rabat. Towar na mniejszą budowę prawdopodobnie kupimy drożej. Problem może się pojawić także z terminem u wykonawców. Prawdopodobnie chętniej przyjmą zlecenie na większe i bardziej dochodowe roboty. Ostatecznie 1m2 małego domu może (ale nie musi) kosztować więcej niż w przypadku domu pełnowymiarowego.

Podsumowanie

Jak widać, budowa mini domu może mieć tyle samo zalet, co wad. Przed podjęciem decyzji trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw, będąc przy tym zupełnie szczerym. Uczciwa analiza własnych potrzeb pokaże, co przeważa w indywidualnym dla każdego bilansie zysków i strat.

Za obrazki zamieszczone w tym poście dziękuję www.pixabay.com

Komentarze

Popularne posty